Thursday, 3 May 2012
Sunday, 22 April 2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh /
Hari : 4 April 2012 (Rabu) Masa :
8.45 - 9.15am
Kelas :
1 Gemilang Bil Pelajar : 40 orang
Mata
Pelajaran :
Bahasa Melayu Tahun 1
Tajuk :
Kasih Ibu
Objektif :
i) Menggunakan kata nama diri
pertama dengan betul
ii) Menyusun perkataan menjadi ayat tunggal.
iii) Menulis perkataan dengan kemas.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid telah dapat membaca suku
kata terbuka.
Bahan :
Kad perkataan , kad gambar, LCD
Nilai : Kasih sayang, hormat-menghormati
Kemahiran :
1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara
menggunakan kata panggilan
dengan tepat
bagi ahli keluarga asas dalam situasi tidak formal
secara
bertatasusila
1.2.4
Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
mengandungi
suku kata terbuka dan tertutup dengan betul
dengan tepat.
1.2.6 Mendengar,
memahami, dan menyebut frasa dan ayat tunggal
dengan betul dan tepat.
3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan cara yang
betul dan tulisan kemas
4.1.1
Menyebut seni kata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
5.1.3
Memahami dan menggunakan kata nama diri pertama dan kedua.
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
Bercerita tentang keluarga
|
Bersoal jawab
tentang ahli keluarga
|
Berbual dan bercerita tentang ahli keluarga
|
Kad gambar
Kad perkataan
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
Nyanyian
|
1.Guru mempamerkan lirik lagu “Saya sayang semua” pada
papan tulis.
2.Guru meminta murid menyebut
perkataan
berkaitan dengan keluarga yang
terdapat dalam lirik lagu.
Contoh : ibu, bapa, kakak, abang dan adik
|
1.Murid mendengar dengan teliti lagu yang dimainkan
2. Murid menyebut perkataan
3. Murid menyanyi lagu tersebut secara kumpulan dan
kelas dengan sebutan yang betul.
|
Lirik lagu “Saya sayang semua”
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Mengeja perkataan berdasarkan gambar
Serta menerangkan secara ringkas tentang penggunaan
kata diri pertama
|
1.Guru mempamerkan kad perkataan dan meminta murid
mengeja dan menyebut perkataan tersebut
2.Guru meminta murid menampal, menyebut dan mengeja
perkataan berdasarkan gambar dengan sebutan yang betul.
|
1.Murid diminta
mengeja perkataan dan
memadankannya dengan kad gambar yang disediakan
|
Kad suku kata
Kad perkataan
Kad gambar
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Mengeja dan membaca perkataan
|
Guru membimbing mengeja perkataan
|
Murid mengeja
serta membaca perkataan
|
Kad perkataan
|
Langkah 4
(15 minit)
|
Menyusun perkataan
|
Membimbing murid menyusun perkataan menjadi ayat pendek
|
Menyusun perkataan
|
Kad perkataan
|
Penutup
(10 minit)
|
Penilaian dan peneguhan
|
Guru meminta murid menulis ayat yang disusun
|
Murid menyalin semula perkataan yang disusun dengan
kemas.
|
Buku latihan
|
Saturday, 21 April 2012
Friday, 13 April 2012
Tuesday, 10 April 2012
Subscribe to:
Posts (Atom)